Z důvodu opravy silnic po výstavbě kanalizace budou od 13.9.2023 - 30.9.2023 uzavřeny standardní příjezdové cesty k naší prodejně. Přesto se k naší prodejně pohodlně dostanete, stačí jet "po zelené" viz. přiložená mapka ZDE.
Chci zasílat nabídkový leták

.. a už mě neutečou žádné akce a novinky!

 

 

  1. Úvod
  2. Poradna »
  3. Jak vybrat DĚTSKÉ KOLO

Jak vybrat dětské kolo.

Vybrat to správné dětské kolo pro Vašeho potomka může být někdy oříšek, ale nebojte se, my Vám s tím poradíme. Zase taková věda to není! Ať u nás vyberete jakýkoliv model, nešlápnete vedle. Všechna kola co prodáváme, máme otestována (i na vlastních) dětech a věříme jim.

První jízda na kole, to je velká událost v životě dítěte! Užijte si ji společně ;-)

Pokud jste jezdili doposud jen na odrážedle (a toto je první přesednutí na dětské kolo), máte obrovský náskok a rozhodně dítěti na jeho prvním kole nenechávejte pomocná kolečka! Rovnováhu, kterou se naučilo držet na odrážedle, by pak dítko s opěrnými kolečky ztratilo a start do dětské cyklistiky by byl o něco delší....

Při výběru kola pro děti se zaměřte především na jeho velikost a jeho hmotnost. I o něco těžší kolo může mít pro dítě příjemnější a lépe tvarovaný rám, takže by hmotnost kola neměla být tím nejdůležitější hlediskem.

Orientační velikost kola v návaznosti na výšku dítěte naleznete v této tabulce (každý výrobce má jinak "postavené" kolo, proto je tabulka pouze orientační. Přesné hodnoty naleznete u každého modelu v naší nabídce):

Věk dítěte         
Výška postavy           
Průměr kola          
2 - 3 roky 90 – 110 cm 12"
3 - 5 let 100 – 125 cm 16"
5 - 7 let 110 – 135 cm 20"
8 - 12 let 125 – 150 cm 24"
10 let a výše 140 cm a výše 26"

Dětská kola 12+14" - věk 2+, výška od cca 90 cm

Dětská kola pro ty úplně nejmenší ze všech malých cyklistů. První nesmělé seznámení s jízdním kolem. Tato kola ještě nemají více převodů, je zde jen jeden převod tzv. single speed. Kola v základní výbavě obsahují balanční kolečka, která dítěti slouží k udržení rovnováhy. U některých typů kol se dají kolečka nastavit pro dítě, které je již pokročilé v jízdě na kole s přídavnými kolečky tak, aby byla několik centimetrů nad zemí. Dítě se tak lépe naučí držet rovnováhu a přechod na kolo bez přídavných koleček je pro něj snadnější. Do základní výbavy dále nezbytně patří ochranný kryt na řetěz, přední brzda, zadní brzda tzv. torpédo (dítě brzdí zašlápnutím pedálů v protisměru šlapání), speciální gripy na řídítkách na konci rozšířené, aby dítěti při pádu nehrozilo nebezpečí vražení řídítek například do břicha a sklouznutí rukou z řídítek. Standardně by mělo kolo mít i další ochranné prvky jako jsou kryty řídítek a představce.

Kompletní nabídku dětských kol 12" a 14" naleznete ZDE a ZDE.

Dětská kola 16" - věk 3+, výška od cca 100 cm

Dětská kola, která jsou zpravidla prvním kolem po odrážedle neboli odstrkovadle. Kola mají všechny bezpečnostní prvky předchozí kategorie a často již mají kromě zadní "torpédo" brzdy i přední "V" brzdu. Kola mají stále 1 převod, věřte, že více není potřeba... I zde je důležité tvarování rámu pro snadné nastupování a sesedání z kola a nízká hmotnost pro obratnost a lehkou manipulaci s kolem. Nezapomínejte na dětskou přilbu a cyklistické rukavice, které vám ušetří spoustu starostí.

Kompletní nabídku dětských kol 16" naleznete ZDE.

Dětská kola 18" - věk 4+, výška od cca 110 cm

Víceméně stejná kola jako 16", jen o něco málo větší. Znáte to - některé dítko prostě roste rychleji a 16" by pro něj byla malá a 20" zase velká... Tuto kategorii většina výrobců opomíjí, proto je nabídka omezená, ale každý si jistě vybere!

Kompletní nabídku dětských kol 18" naleznete ZDE.

Dětská kola 20" - věk 6+, výška od cca 115 cm

Dvaceti palcová (20") kola jsou určena pro děti zhruba ve věku 6 – 9 let. Velkou roli zde již bude hrát výška dítěte – 110 - 130 cm. Velkou změnou, zejména pro dítě, je osazení kola vícestupňovým převodem, v některých případech i přední přehazovačkou či dokonce odpruženou vidlicí. Dítě řadí většinou otočnou rukojetí umístěnou na řidítkách. Kola již také nemají zadní brzdu tzv. torpédo, ale druhou "V" nebo kotoučovou brzdu s páčkou na řídítkách. Už je to tedy skoro dospělé kolo, ale v malém provedení.

Kompletní nabídku dětských kol 20" naleznete ZDE.

Dětská kola 24" - věk 7+, výška od cca 130 cm

Kola z kategorie "čtyřiadvacítek" se již velmi podobají kolům pro dospěláky. U většiny rámů je horní trubka rámu zešikmená pro pohodlné nastupování a sesedání. Kola již bývají vybavena i odpruženou přední vidlicí a na místo otočné rukojeti pro řazení se již v některých případech používají dvojpáčky na řazení. Při koupi kola dbejte na správnou velikost rámu kola pro vaše dítě. Správnou velikost poznáte snadno – kolo přidržte a posaďte na něj dítě, ruce musí mít na řídítkách. Pokud je vaše ratolest na kole natažená, je to špatně. Musí mít mírně pokrčené lokty, poznáte to velmi dobře ve chvíli, kdy bude chtít dítě na kole zatočit. Pokud má ruce příliš natažené, tak například při otočení do leva, neudrží pravou ruku na řídítkách, nedosáhne na rukojeť a kolo je pro něj tedy příliš velké.

Kompletní nabídku dětských kol 24" naleznete ZDE.

Dětská kola 26" - věk 10+, výška od cca 140 cm

Tady jsem už v cíli. Tohle je poslední kolo před opravdovým dospěláckým kolem. 26" kolo je vlastně zmenšenina kola pro dospělé. Má už úplně všechno, co správné kolo má mít a poskytne vašim dětem vstup do světa opravdové cyklistiky. S takovým kolem už zvládne pořádný výlet s rodiči! Na výběr jsou rámy speciálně vyvinuté pro holky i kluky.

Kompletní nabídku dětských kol 26" naleznete ZDE.

Je to málo? Potřebujete více informací nebo potřebujete poradit? Zavolejte nebo nám napište, rádi Vám poradíme! Tel. +420 776 666 770, +420 776 666 720 neboobchod@okolokola.cz

Za tým www.okolokola.cz - Vladimír

 

Chci zasílat nabídkový leták
.. a už mě neutečou žádné akce a novinky!
2009–2022 © Kočí 41 s.r.o. – Všechna práva vyhrazena. Design od OndrejDvorak.com
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz