Omlouváme se za dočasné prodloužení dodací doby vámi objednaných jízdních kol a elektrokol. Sezóna je v plném proudu, objednávky se díky výprodejům kupí a protože si na seřízení každého kola dáváme opravdu záležet, prosíme o vaši trpělivost.
Chci zasílat nabídkový leták

.. a už mě neutečou žádné akce a novinky!

 

 

  1. Úvod
  2. Poradna »
  3. Jak vybrat ELEKTROKOLO

Jak vybrat to správné elektrokolo?

Níže se Vám ve zkratce pokusím vysvětlit problematiku elektrokol a hlavní rozdíly v nich. Je to však velmi obsáhlé téma, a nám se vše do článku nevejde. Pokud Vám tedy něco bude nejasné, nebo máte další dotazy, skočte k nám na prodejnu, zavolejte nám (+420 776 666 770), nebo napište (obchod@okolokola.cz)!

Přijďte se projet a vyzkoušet si elektrokolo osobně, na vlastní kůži. Těšíme se na Vás!

Tak a teď tedy startujeme!

Elektrokola jsou rok od roku oblíbenějším dopravním i sportovním prostředkem. Dnes se dají elektrokola pořídit již za opravdu příjemnou cenu a výběr je neskutečně velký.

V naší nabídce naleznete všechny typy elektrokol (horská, krosová, trekingová, městská a skládací), které si popíšeme níže. Existuje samozřejmě mnoho výrobců elektrokol, my si však vybrali léty prověřené značky, kde známe osobně výrobce, kde je zaručena kvalita provedení a kde je jistota, že zákazník nalezne nejlepší poměr cena-výkon a může se na takové kolo plně spolehnout. Většinu elektrokol si můžete vyzkoušet u nás na prodejně. Pokud máte zájem o nějaký konkrétní model, ověřte si prosím jeho dostupnost na kamenné prodejně.

Mezi námi nabízené značky elektrokol patří: Leader Fox, Crussis, Lectron, Pells, Kellys, Rock Machine, 4ever a Dema.

Proč si vlastně koupit elektrokolo?

Na plně nabitou baterii (v závislosti na její kapacitě) ujedete i více jak 100 kilometrů bez větší námahy a objevíte místa, kam byste s klasickým kolem nedojeli. Udržíte krok s fyzicky zdatnějšími partnery, kamarády a i doprava do práce bude rychlejší než hromadnou dopravou a levnější než dojíždění autem. Již dávno neplatí, že elektrokolo je jen pro důchodce...

Než se vydáte k prodejci a začnete vybírat elektrokolo, je dobré, abyste si uměli odpovědět na několik základních otázek, které jsou při výběru elektrokola zásadní. Nabídka dnes zahrnuje celou řadu více či méně kvalitních i nekvalitních elektrokol, přičemž každé z nich je něčím odlišné a každé z nich je vhodné pro jiného uživatele.

Při výběru kola doporučuji nehledět pouze na jeho cenu, ale i na to, na jaký typ využití kolo pořizujete, jak dlouho funguje výrobce na trhu, jak je zajištěn servis a případné náhradní díly, atd. Jen tak se vyhnete zklamání z koupě nového kola, který nesplní Vaše očekávání či potřeby. Lákavý nákup elektrokola z hypermarketu za "super" cenu se může stát noční můrou.... Mějte na paměti, že elektrokolo si nekupujete na jednu sezónu, ale mělo by Vám v ideálním případě sloužit několik tisíc kilometrů po dobu mnoha let. Nakupujte tedy tam, kde Vám umí poradit, kde se o Vaše kolo odborně postarají a je zaručen servis i po skončení záruky.

Při výběru elektrokola si tedy nejdříve zodpovězte následující otázky:

1) Proč si elektrokolo vlastně pořizujete?
2) Kde budete na elektrokole nejčastěji jezdit (silnice, lesní cesty, těžký terén)?
3) Jak často budete na kole jezdit a jak dlouhé vzdálenosti potřebujete ujet?
4) Zda potřebujete rám se speciálními vlastnostmi (skládací, nízký nástup)?
5) Jakou částku chcete do elektrokola investovat?

Co je to vlastně elektrokolo?

Elektrokolo je standardní jízdní kolo doplněné o elektrický pohon (přípomoc) pomáhající při jízdě. Funkce motoru je aktivována šlapáním, které je snímáno speciálním senzorem umístěným ve středu kola. Na elektrokole tedy musíte stále šlapat, motor vám pouze pomáhá. Elektrokolo můžete uvést do pohybu i bez šlapání, ale nanejvýš do rychlosti 6 km/h, např. pro asistenci při chůzi nebo rozjíždění. Maximální výkon motoru je stanoven na 250W a maximální elektrické napětí celého systému může být 48V. Výkon motoru musí být postupně snižován až do úplného vyřazení motoru z činnosti v případě dosažení rychlosti 25 km/h (s tolerancí +/- 10%). Když dosáhnete této rychlosti, dojde Vám baterie nebo máte motor vypnutý, můžete na elektrokole jet jako na běžném jízdním kole bez jakéhokoliv odporu.

Na elektrokolo, které svými vlastnostmi odpovídá evropské normě EN 15194, se z hlediska zákonu o provozu na pozemních komunikacích pohlíží jako na běžné jízdní kolo, tzn. že můžete jezdit na cyklostezkách, nepotřebujete řidičské oprávnění a přilba je povinná pouze do věku 18 let. Používání cyklistické přilby však doporučujeme všem uživatelům elektrokola!

Pozor! Ne všechna elektrokola jsou legální...

Někteří výrobci nabízejí elektrokola, která nejsou v souladu s legislativou. Nejčastěji se jedná o elektrokola vybavená motory s vyšším výkonem než 250W (až 1000 W) a která jsou bez omezovače rychlosti nebo elektrokola vybavená akceleračními páčkami, které umožňují jízdu bez šlapání. Taková elektrokola jsou nelegální a v případě jejich používání na veřejných komunikacích (včetně cyklostezek) se vystavujete nebezpečí finančního postihu nebo dokonce trestního stíhání (např. v případě dopravní nehody).

Jaké jsou typy motorů?

Elektromotor je současně s baterií, jednou z nejdůležitějších součástí elektrokola. Jeho výběru tedy věnujte velkou pozornost. Dá se říci, že se jedná o srdce elektrokola.

Rozlišujeme několik typů elektromotorů dle jejich umístění:

1) Elektromotor v předním kole - dnes už víceméně přežitek, který se objevuje velmi sporadicky a především u "hypermaketových" kol. Hlavní nevýhodou je to, že kolo se hůře ovládá. Což  jistě nechcete...

2) Elektromotor v zadním kole - nejpoužívanější umístění motoru u cenově dostupnějších elektrokol, nejlepší poměr ceny a jízdních vlastností. Pokud je použitý kvalitní motor (to u nás platí u všech modelů), velmi mile Vás překvapí výkon a zrychlení motoru. Motor snímá otáčky klik a podle zvoleného stupně asistence Vám pomáhá. "Zadní" motor je vhodný zvláště pro městská elektrokola, trekingová a krosová elektrokola, nelezneme ho však i v kategorii MTB.

3) Elektromotor ve středu kola - moderní a nejchytřejší, z pohledu těžiště kola a jízdních vlastností nejoptimálnější a v současné době také již nejprodávanější umístnění motoru. I když nejdražší ze všech uváděných variant. Velice komfortní dávkování výkonu motoru a krátká reakční doba asistence. Většina "středových" motorů je také vybavena "tlakovým snímačem", který, pokud to řekneme laicky, pozná, jako silou se opíráte do pedálů. Umí tedy podstatně lépe dávkovat sílu, kterou posílá jezdci. Díky volbě optimálních otáček motoru je středový pohon úspornější.

Vřele Vám doporučujeme si na naší prodejně projet kolo se zadním i středovým motorem a následně se rozhodnout, která varianta je pro Vás ta pravá. Sto zákazníků, sto chutí... :-)

Jaké jsou typy a varianty baterií?

Velmi důležitým atributem výběru je kvalita baterie. U elektrokol se používají téměř výhradně lithiové baterie (Li-Pol,Li-Ion), čím vyšší mají kapacitu a napětí, tím více poskytují energie a tím dále kolo na baterii ujede. Běžné napětí těchto akumulátorů je 36V (výjimečně i 48V).

Dříve se, hlavně u levných elektrokol, používali i olověné akumulátory. Ta doba už je za námi. Moderní akumulátory můžete libovolně dobíjet a vybíjet, mají větší kapacitu a tím i dojezd a jsou i ekologicky přívětivější.

Doba výdrže baterie (dojezdu elektrokola) je ovšem závislá na celé řadě faktorů, například na hmotnosti jezdce, náročnosti terénu, celkovém převýšení trati nebo použitém režimu pohonu. Proto se dá jen přibližně odhadnout. Rádi Vám poskytneme orientační dojezdy u jednotlivých modelů elektrokol, které jsme si ověřili.

Několik faktů o bateriích elektrokol:

1) Baterie nemají paměťový efekt = baterii můžete nabíjet i po krátké jízdě nebo v průběhu jízdy
2) Životnost baterie je obvykle 800 - 1000 nabíjecích cyklů
3) Životnost baterie v km se pohybuje okolo 15.000 - 25.000 km nebo 4 - 8 let
4) Doba nabíjení na 80% kapacity je cca. 1,5-2 hodiny (plné nabití do 3-5 hodin)
5) Kvalitní baterie by měla mít BMS (Battery Management System) = elektronický systém, který zajištuje dlouhou životnost baterie, informace o nabíjení a provozu baterie

Rozdělení baterií podle umístění:

1) Nosičová baterie - obvykle používá především u městských a cestovních elektrokol, kde se předpokládá využití nosiče a není takový důraz kladen na těžiště kola. Toto umístění také naleznete na levnějších modelech kol. Nosič, ve kterém je baterie umístěná, je dvoupatrový, díky čemuž můžete na nosič umístit např. košík či brašnu a baterii je i přesto možné snadno vyndat. S baterií je jednoduchá a nenáročná manipulace, což oceníte především při nabíjení baterie mimo kolo.

2) Rámová baterie - je umístěná na rámu elektrokola (místo láhve na pití - proto někdy označení jako láhvová či válcová baterie) je dnes asi nejoptimálnějším místem pro umístění baterie. Elektrokolo s rámovou baterií vykazuje ideální poměr vyvážení hmotnosti, baterie díky svému umístění nenarušuje těžiště kola (jako např. baterie umístěná na nosiči). Další výhodou je kompaktní design elektro kola, kdy rámová baterie tvoří s kolem jeden celek a nijak neruší design kola. Velké plus je také zachování klasické geometrie rámu a použití standardních komponentů.

3) Baterie umístěná za sedlovou trubkou - dnes již téměř nepoužívané provedení. Nevýhodou tohoto umístění je především naprosto nevhodné "natažení" geometrie kola.

Rozdělení elektrokol podle účelu používání:

U elektrokol naleznete stejné rozdělení do kategorií, jako u u běžných jízdních kol. Výběr elektrokola podle typu použití a zvolení vhodné velikosti se tedy řídí stejnými zákonitostmi, jako u běžných jízdních kol.

Tedy na to, jak vybrat to správné kolo a vhodnou velikost, se můžete podívat ZDE. Přesto si základní rozdělení elektrokol ještě zopakujeme:

1) Městská elektrokola - jsou určena především pro jezdce, kteří ocení univerzální kolo vybavené integrovanými světly, blatníky či případně nosičem a stačí jim dojezd obvykle kolem 50-70 km. Důležitým parametrem této kategorie kol je nízká hmotnost a jednoduché ovládání. Uživatel v této kategorii také ocení jednoduchost odnímání baterie a její nízkou váhu, která je nutná pro častou manipulaci a dobíjení. Městská elektrokola jsou určená primárně pro jízdu po zpevněných komunikací, ale samozřejmě zvládanou i lehký terén jako je např. nezpevněná polní či lesní cesta. Městská elektrokola se vyrábí v pánském i dámském provedení. Kompletní nabídku městských elektrokol naleznete ZDE.

2) Krosová (trekingová) elektrokola - jsou určena pro "náročnější" uživatele, kteří hledají univerzální cestovní elektrokolo s kvalitními komponenty pro dlouhou životnost a opravdu dlouhý dojezd. Kromě dlouhého dojezdu poskytují tato elektrokola vysoký jízdní komfort, nízkou hmotnost a výbornou "manévrovatelnost". Tato elektrokola jsou skutečnými univerzály a budou doma jak na silnici, cyklostezce, tak i v lehkém terénu. Kola jsou osazena 28" plášti. V nabídce jsou rámy jak v pánském, tak dámském provedení. Nabídku trekingových elektrokol naleznete ZDE a nabídku krosových elektrokol TADY.

3) Horská (MTB) elektrokola - jsou určena pro jízdu v náročném terénu, ale bez problému s nimi můžete jezdit i po městě nebo cyklostezkách. Tato elektrokola jsou určena pro uživatele, kteří hledají kolo pro sportovní využití a tomu je také podřízena geometrie kola. Důležité je přirozené a plynulé spouštění přípomoci motoru, které musí být při sportovním provozování kola co nejcitlivější a nejplynulejší, proto zde víc než u jiných typů kol zvažte, zda budete mít kolo se zadním nebo středovým motorem. Horská elektrokola zpravidla vždy disponují odpruženou vidlicí a kotoučovými brzdami. V nabídce jsou s průměry kol 27,5" nabo 29". Nabídku horských elektrokol naleznete ZDE.

4) Skládací elektrokola - jsou primárně určena ke skládání (jak název napovídá), což je jejich zásadní a obrovskou výhodou - všude je vezmete s sebou - do bytu, do vlaku, do metra, do kufru auta atd.... Způsoby rozložení se dle výrobců elektro kol liší, nicméně jsou v principu stejná. Jízda na skládacích elektrokolech je pohodlná, malá kola se však nehodí pro dlouhé jízdy po nezpevněných komunikacích. Doporučujeme na jízdy v okolí bydliště, cesty do práce a podobně. Pro svou skladnost jsou vítaným doplňkem vybavení pro karavanisty a cetovatele. Nabídku skládacích elektrokol naleznete ZDE.

Nejčastější otázky při výběru elektrokola:

1) Jaká je životnost baterie?

- Baterie u elektrokola má životnost cca 800 až 1000 dobíjecích cyklů. Takový počet dobíjení není možné ani vypotřebovat, takže rozhodujícím faktorem bude stárnutí baterie. Baterie jako takové stárnou úplně všechny, v hodinkách, v notebooku a samozřejmě i v elektrokole. Počítejte, že uspokojivou kapacitu si udrží zhruba 5 let. I po tom, bude samozřejmě baterie fungovat, ale její kapacita a tím i dojezd se může snížit o 20-40%. Záleží na Vás, zda Vám bude menší dojezd stále stačit, nebo si pořídíte baterii novou. Výhodnější je repase baterie, kde za stejné peníze získáte větší kapacitu, nebo stejnou za nižší částku.

2) Má elektrokolo rekuperaci?

- Ne. Pravda je, že jedno takové kolo jsem viděl na veletrhu, ale za jeho cenu by jste pořídili novou Fábii. A běhen brždění dobilo asi 5% kapacity baterie. Rekuperace u elektrokol je tedy zatím nesmysl.

3) Jak pečovat o elektrokolo

- Stále se jedná o jízdní kolo, takže péče je stejná. Mějte kolo čisté a namazané. Nikdy nepoužívejte tlakovou vodu, tedy wapku! Zvláštní pozornost věnujte správnému skladování baterie a během doby, kdy kolo nejezdí (venku jsou 2 metry sněhu), ji dejte alespoň 1x za měsíc na nabíječku.

4) V jakém stavu kolo obdržím, pokud si ho objednám přes e-shop?

- Od nás vždy smontované a kompletně seřízené a samozřejmě zdarma! Kolo vždy smontujeme, seřídíme a vyzkoušíme. Baterie je zformátována již z výroby! Pak sundáme přední kolo (nasadíte za 10 vteřin), pedály (3 minuty) a nasadíte připravená řídítka (5 minut). A pak už můžete vyrazit na výlet!

5) Výběr vhodné velikosti

- Je to stejné jako u normálního kola, takže jukněte SEM.

Proč koupit elektrokolo u nás?

Bude nám potěšením, pokud budete uvažovat o koupi elektrokola u nás. A to ať už se rozhodnete navštívit naši kamennou prodejnu, nebo zakoupíte elektrokolo přes e-shop.

  • naše firma letos slaví 12 let na trhu (založena byla v roce 2009) a za tu dobu jsme prodali tisíce jízdních kol a elektrokol
  • prioritou naší firmy je spokojený zákazník, vždyť se přece nevidíme naposledy...
  • e-shop má zázemí kamenné prodejny a profesionálního servisu
  • jízdní kola a elektrokola si u nás můžete před koupí samozřejmě vyzkoušet a projet a samozřejmě si pak i vybrat ze spousty doplňků a příslušenství
  • rádi Vám poradíme s výběrem
  • ke každému elektrokolu nabízíme nějaký bonus, ať už v podobě pojištění nebo příslušenství
  • garantujeme nejnižší cenu na trhu - pokud někde uvidíte daný model levněji - řekněte nám to!
  • elektrokola (pokud si je nekoupíte v kamenném obchodě) zasíláme po celé ČR plně smontovaná a seřízená a vždy ZDARMA!
  • při nákupu od nás získáváte 1. garanční prohlídku ZDARMA
  • a kola nás fakt baví!

Uffff... Tak je to za námi. Jsem rád, že jste dočetli až sem. Děkuji!

Je to málo? Potřebujete více informací nebo potřebujete poradit? Zavolejte nebo nám napište, rádi Vám poradíme! Tel. +420 776 666 770, +420 776 666 720 nebo obchod@okolokola.cz

Přeji Vám mnoho úžasných kilometrů v sedle Vašeho nového stroje.

Za tým okolokola.cz - Vladimír

Chci zasílat nabídkový leták
.. a už mě neutečou žádné akce a novinky!
2009–2022 © Kočí 41 s.r.o. – Všechna práva vyhrazena. Design od OndrejDvorak.com
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz